גולדסטון: "שום דבר בישראל אינו מתקרב לאפרטהייד"

לאחר שחזר בו לאחרונה מהדו"ח שכתב על מבצע "עופרת יצוקה", השופט הדרום אפריקני בדימוס, ריצ'ארד גולדסטון, שוב יוצא להגנתה של מדינת ישראל. בטור דעה שפירסם אתמול בעיתון האמריקני "הניו יורק טיימס" גולדסטון יוצא נגד הניסיון "לעשות דמוניזציה לישראל" וקובע כי "שום דבר בישראל לא מתקרב לאפרטהייד".

גולדסטון מתייחס בדבריו ליוזמה המתקיימת בימים אלה בקייפטאון בדרא"פ, שם יקיים ארגון בריטי "שימועים בשאלה אם ישראל אשמה בפשעי אפרטהייד". השופט גולדסטון מכנה זאת ניסיון "לבודד, לעשות דמוניזציה ודה לגיטימציה לישראל". לטענתו, אין מדובר בבית דין צודק שכן הראיות הן חד-צדדיות ו"חבר המושבעים" הוא מבקרים של ישראל שעמדותיהם נגד ישראל ידועות לכל", כתב. הוא הסביר כי ההשוואה בין המתחולל בישראל לבין המצב ששרר בדרום אפריקה "היא לשון הרע נגד ישראל שמטרתה לעכב במקום לקדם את המשא ומתן המדיני". שלטון האפרטהייד בדרא"פ הושתת על עקרונות של הפרדה גזעית בין לבנים, שחורים ובני תערובת ומתן זכויות יתר למיעוט הלבן ששלט במדינה.

גולדסטון הסביר כי "ערבים ישראלים, שהם חמישית מאוכלוסיית המדינה, מצביעים, מיוצגים במפלגות ויש להם נציגים בכנסת ובמשרות ציבוריות בכירות, כולל בבית המשפט העליון. חולים ערבים שוכבים ליד חולים יהודים בבתי חולים וזוכים לטיפול זהה". הוא מציין כי הלכה למעשה יש בישראל הפרדה בין ערבים ליהודים "יותר ממה שצריך להיות מקובל. במקרים רבים מבחירתן של הקהילות עצמן כאשר חלקן הן תוצאה של אפליה". עם זאת, גולדסטון מדגיש כי "לא מדובר באפרטהייד אשר באופן מודע מקדש הפרדה כאידיאל. בישראל שוויון זכויות הוא החוק, השאיפה והאידיאל".

לגבי המצב ביהודה ושומרון, השופט גולדסטון מציין כי המצב הוא "מורכב יותר". לדבריו, גם שם אין כוונה לשמר "משטר של דיכוי שיטתי ושליטה של קבוצת גזע אחת". גולדסטון מדגיש כי זהו ההבדל המהותי, בניגוד למצב של דרום אפריקה. "ישראל הסכימה לרעיון של מדינה פלשתינית בעזה וכמעט בכל יהודה ושומרון. יחסים ערבים-ישראלים בישראל וביהודה ושומרון לא ניתנו להפשטה לנרטיב של אפליה יהודית. ישראל, בשונה מדמוקרטיות אחרות, נמצאת במצב מלחמה עם רבות משכנותיה המסרבות לקבל את קיומה", הוסיף

ישראל היום


להשאיר תגובה

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s