פרדוקס המחאה ואחוז החסימה


בין כפר שלם לשדרות רוטשילד יש מרחק של פחות מעשר דקות נסיעה. אבל תרבותית, חברתית, ופוליטית יש מרחק של שנות אור. תושבי כפר שלם לא חלמו לשתף את "מנהיגי המחאה" במצוקה שלהם. הרי מדובר בעולמות שונים.

וזו אולי הבעיה הגדולה של מהפכת רוטשילד.
הפרדוקס הגדול ביותר מצוי בפער שבין הכוח הציבורי של המחאה לכוח האלקטורלי שלה. הכוח הציבורי עומד, לפי הסקרים, על קרוב לתשעים אחוז. תמיכה שלא הייתה לשום תנועת מחאה חברתית מאז קום המדינה. העם רוצה שינוי. העם רוצה צדק חברתי. אבל אם חלילה ינסו יוזמי המחאה לרוץ לבחירות, הם לא יעברו את אחוז החסימה. הרי אפילו על שירת ההמנון הלאומי, בסיום ההפגנה בתל-אביב, הם לא הגיעו להסכמה. כך שהכוח האלקטורלי שלהם שווה בערך למספר המפגינים בשייח' ג'ראח.

ולמרות זאת, המחאה חשובה הרבה יותר מחברי הגרעין המייסד שלה. היא גדולה יותר. יש להם זכות ראשונים. אין להם זכות קניין. הם כבר מאבדים תמיכה ואחיזה. באשמתם. עוד רמיסה של ההמנון, ועוד הערות מאסכולת בילעין (סתיו שפיר: "נתניהו עלול לפתוח במלחמה כדי לדכא את המחאה"), והפיצול בין הגרעין המייסד למחאה רק יגדל. והוא ממשיך לגדול. בעיתון "הארץ" פורסם שמארגני המחאה הוסיפו שני סעיפים ל"מסמך הדרישות": הכרה בכפרים בדואיים לא מוכרים והגדלת השטח המוניציפלי של הרשויות הערביות. מוזר. הכרה בכפרים הלא מוכרים מגיעה מכיוון עמותות מאוד ידועות. בעיקר מהשמאל הרדיקלי. זה בערך כמו להכיר במאחזים הלא-חוקיים. הדרישה בעניין השטח המוניציפלי מוצדקת לחלוטין. אבל למה רק לרשויות ערביות? הרי עיירות פיתוח רבות סובלות מאותה בעיה, של חלוקה לא הוגנת ולא צודקת של שטחים מוניציפליים. שאלתי את איציק שמולי, יו"ר התאחדות הסטודנטים, צעיר בגילו, אבל האחראי המבוגר של מחנה המחאה, על הדרישות החדשות. הוא היה מופתע. טען שאין לו מושג. וזו רק ההתחלה.
צריך לציין שסיעת "עיר לכולנו", בראשות דב חנין, הייתה מחוברת בעבר לשכונות בדרום ת"א בכלל ולכפר שלם בפרט. כך שיש לנו כאן עוד פרדוקס. יש חלקים בשמאל שאכן מתייצבים לצד השכונות. אבל אותם תושבים יצביעו תמיד, אבל תמיד, גם בהקשר המקומי, בוודאי הארצי, רק לאותן מפלגות שעושקות אותם באופן שיטתי.

בן-דרור ימיני

תגובה אחת בנושא “פרדוקס המחאה ואחוז החסימה

  1. עפ"י הסקרים מפלגה בראשות הנהגת המחאה תזכה ל-20 מנדטים. אחרי אתמול אני חושב שהיא תזכה להרבה יותר מנדטים. ההנהגה הזאת הצליחה ליצור את ההפגנה הגדולה ביותר בתולדות המדינה. הגענו למצב בו הפגנה של 10,000 איש שנערכה במהלך השבוע ע"י עופר עיני וההפגנה מלפני שבועיים של 20,000-30,000 נחשבים כבר לכלום. אחרי הנתונים האלו הדרישה להחליף את ההנהגה היא מגוכחת.

    אהבתי

להשאיר תגובה

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s