תודה לקרן החדשה וליו"ר נעמי חזן על הפסקת מימון קאוליציית נשים לשלום

מי מרוויח" מקמפיין החרם, משיכת ההשקעות והסנקציות? סקירה של קואליציית נשים לשלום

11.05.2011

 • הארגון הלא ממשלתי הישראלי, קואליציית נשים לשלום (CWP), מתאר את עצמו כ"ארגון פמניסטי נגד הכיבוש של פלסטין ובעד שלום צודק". לארגון עשרה ארגונים שמרכיבים אותו.
 • ממומן באופן ישיר ועקיף על ידי ממשלות שוויץ, הולנד, נורווגיה, וגרמניה; הקרן החדשה לישראל; ארגוני סיוע כגון SIVMO, Oxfam Novib, ו-Kvinna Till Kvinna; ואנשים פרטיים.
 • הקואליציה עושה שימוש במימון זה כדי לקדם קמפיינים עולמיים לקידום דה-לגיטימציה של ישראל במסגרת אסטרטגיית דרבן, כולל "שבוע האפרטהייד הישראלי", עצרות אנטי-ישראליות, תנועת "לשחרר את עזה"; תקיפת ישראל באו'ם; פעילויות שדולה בממשלה הבריטית כדי להעמיד לדין "פושעי מלחמה ישראלים" (לוחמה משפטית); ואירוח אירועים והרצאות קשורים.
 • CWP הוא ממנהיגי תנועת החרם, משיכת ההשקעות והסנקציות (BDS) נגד ישראל. ביחד עם בני-ברית קיצוניים כגון "Code Pink", הארגון משדל להחרים מוצרים מכל ישראל, והוא אינו מגביל זאת ל"שטחים הכבושים". קמפיינים שלו כוללים את מאמצי משיכת ההשקעות באוניברסיטת ברקלי (2010), קמפיין כנגד קרן הפנסיה הממשלתית הנורווגית אשר הובילה למשוך את השקעותיה מאלביט, ותקיפת בנקים, חברות אבטחה, מתקני תשתית אזרחיים, וחברות פרטיות.
 • פרוייקט הדגל של החרם מטעם CWP, "מי מרוויח מהכיבוש?" הוא מאגר-נתונים מקוון שנוסד "בתגובה לקריאה הפלסטינית לחרם, משיכת השקעות וסנקציות (BDS) נגד ישראל", והוא "נכס מפתח לתנועה העולמית של אקטיבזם כלכלי ו-BDS".
 • פעילויות קשורות: אירועים שמציינים את יום השנה הפלסטיני ל"נכבה" ביום העצמאות הישראלי; העלאת המחזה האנטישמי "שבעה ילדים יהודים – מחזה עבור עזה"; ותמיכה בישראלים שמסרבים לשרת בצה"ל.
 • הארגון עושה שימוש ברטוריקה משלהבת שמוחקת את מסגרת הסכסוך: לדוגמא, "הפרדה אתנית בין פלסטינים ויהודים בגדה המערבית הכבושה". נציגי CWP השתתפו בעצרת משיכת השקעות בבריסל, שאחד ממנהיגיה שתה דם מזוייף מתוך כוס יין – התייחסות ברורה לעלילה אודות יהודים ששותים דם נוצרי כיין –כדי להדגיש את אכזריותה לכאורה של ישראל.

סקירה כללית

קואליציית הנשים לשלום (CWP), ארגון ישראלי שמקום מושבו בתל-אביב, נוסד בשנת 2000. הוא מתאר את עצמו כ"ארגון פמיניסטי נגד הכיבוש של פלסטין ובעד שלום צודק". לארגון עשרה ארגונים שמרכיבים אותו, כולל פרופיל חדש, בת שלום, מחסום Watch, ונשים בשחור, להם הוא מספק פלטפורמה נוספת שבאמצעותה ארגונים אלו מקדמים את סדר היום הפוליטי שלהם.
מקורות המימון של CWP כוללים: האיחוד האירופי (לדוגמא, €247,954 בשנת 2005 על מנת "לקדם תמיכה בשלום באמצעות מסגור מחדש של 'ביטחון' כ'ביטחון אנושי'); ממשלות שוויץ, הולנד (דרך ICCO), נורווגיה (דרך קרן Norwegian Church Aid), וגרמניה (דרך Rosa Luxemburg Stiftung); קרנות כגון SIVMO, Oxfam Novib, ו-Kvinna Till Kvinna; והקרן החדשה לישראל (NIF), אשר אישרה מתן מענקים לארגון בסך $249,129 בין השנים 2006-2009. הקרן החדשה לישראל מקבלת תרומות פטורות ממס בשם הארגון בארצות הברית, בריטניה ושוויץ, וכן בשם פרוייקט "מי מרוויח מהכיבוש?" (ראו להלן)
CWP מפעיל ארבעה מסגרות של תוכניות:

 1. "מי מרוויח מהכיבוש?" – מספק מידע אודות חברות ישראליות במטרה להפוך אותן למטרות ל-BDS (ראו פרטים להלן).
 2. "להפסיק את המצור על עזה" – קמפיין פוליטי שיוצר לחץ בינלאומי על ישראל על מנת ש"תסיר באופן מיידי את המצור מעל עזה…תכיר בחמאס כממשלה הנבחרת בעזה ותישא ותתן על שחרורים של אסירים…תחקור את פשעי המלחמה שביצעה ישראל בעזה ותעמיד לדין את האחראים להם".
 3. "אנו נתנגד", שידול נגד חוקים בכנסת שמתוייגים כ"אנטי-דמוקרטים", כולל באמצעות סרטים, כתבות ברשת וכו'.
 4. FORA – "ארגון של פעילות דוברות רוסית בקואליציה, שמקדמות שינוי חברתי ופוליטי…FORA חושף את דוברי הרוסית לזוויות-ראייה פמיניסטיות וביקורתיות בנוגע למיליטריזם ולכיבוש, זכויות אדם, סקסיזם והומופוביה, ומכוון ליצור שינוי קיצוני בשיח התקשורת דוברת הרוסית בישראל…ובמעורבות נשים דוברות רוסית באקטיביזם חברתי ופוליטי".

בנוסף לתוכניות אלו, פעילויותיה המתמשכות של הקואליצייה כוללות:

 1. השתתפות בשבוע האפרטהייד הישראלי (הקואליצייה ארגנה אירוע ביפו במרץ 2011 – "חיים ומאבק באפרטהייד"), עצרות בחו"ל (כולל אירוע שבו אחד ממנהיגי העצרת שתה דם מזויף מתוך כוס יין – אשר מזכיר את העלילה של היהודים ששותים דם נוצרי), ואימוץ תנועת "לשחרר את עזה" (לאחר אלימות המשט, הצהרה מיוני 2010 הכריזה שהקואליצייה "ניצבת בסולידאריות עם העם הפלסטיני ועם משתתפיו הגיבורים של משט החירות לעזה".).
 2. תעמולה אנטי-ישראלית באו'ם ובפורומים בינלאומיים: בדצמבר 2010, הקואליציה שלחה עצומה לשליח המיוחד של האו'ם בנושא חופש הביטוי ובו טענה באופן כוזב ל"רדיפה פוליטית מתגברת בישראל, ומקרים פרטניים של הפרת חופש הביטוי של ארגונים לא ממשלתיים לזכויות אדם, פעילי שלום, אקדמאים, וחברי כנסת ערבים", ודחקה בו "לחקור נושאים אלו ולהעביר את חששותיך לממשלת ישראל ולמועצת זכויות האדם של האו'ם".
 3. תמיכה בקמפיינים של 'לוחמה משפטית'. בדצמבר 2009, קואליציית נשים לשלום שלחה מכתב שכותרתו "אפשרו העמדה לדין של פושעי מלחמה ישראלים" בשמם של 99 "ארגוני שלום פמיניסטיים" לראש הממשלה ולשר החוץ הבריטיים בקריאה לצווי מעצר נגד "בכירים ישראלים שאחראים לפשעי מלחמה נגד העם הפלסטיני". CWP טענה גם ששלחה תרגום לעברית של דו'ח "ועדת החקירה" של האו'ם בראשות גולדסטון לחברת הכנסת ציפי לבני, אשר הפכה למטרה של פעילים אנטי-ישראלים בבריטניה, ובו הצהירה: "אנו משוכנעים שאם תתייחסי לדו'ח את תביני מדוע אזרחים וארגונים בריטיים פנו לבתי המשפט בבקשה להוציא צו למעצרך…אנו קוראים לך לשתף פעולה עם כל חקירה בינלאומית שיכולה להיפתח נגדך ולייעץ לקולגות שלך בממשלה ובצבא לנהוג באותו האופן".
 4. אזכרות, הופעות והרצאות: אלו כוללים ציון של יום השנה ל"נכבה" הפלסטינית במהלך יום העצמאות הישראלי; הבאת המחזה האנטישמי "שבעה ילדים יהודים – מחזה עבור עזה" לישראל כחלק מקמפיין "עשרה ימים נגד המצור"; תמיכה בישראלים אשר מסרבים לשרת בצבא; ואירוח הרצאה של טלי פחימה, שהורשעה בקשרים עם פעיל טרור.

קמפיינים של BDS

BDS הוא חלק בלתי נפרד מעבודת הקואליצייה, והארגון הוא ממובילי הקמפיין העולמי. בנובמבר 2009, CWP אימצה את הקריאה הפלסטינית ל-BDS והכריזה שהיא רואה את עצמה "כחלק מתנועה בינלאומית זו".
בנוסף לפרוייקט "מי מרוויח מהכיבוש?" שיידון להלן, הקואליצייה עוסקת במגוון פעילויות BDS. לדוגמא, ב-2010 הקואליצייה אימצה מכתב של קבוצת "החרם מבפנים", שקרא לחברה אירית למשוך את השקעותיה מהתאגיד הישראלי משאב יוזמה ופיתוח. CWP גם ציינה את "יום הפעולה העולמי השנתי השני ל-BDS ב-30 במרץ 2010, מתוך סולידאריות עם העם הפלסטיני" באמצעות קריאה לפעילים לתקוף חברות כגון כרמל אגרקסקו, ואהבה קוסמטיקה, ועודדה לתמיכה בקמפיינים של משיכת ההשקעות שהתקיימו באוניברסיטת ברקלי ובאוניברסיטת סן-דיאגו.
קמפיין BDS נוסף של הקואליצייה שם לו למטרה את ההשקעות של קרן הפנסיה הנורווגית הממשלתית לחברות ישראליות. ביחד עם קבוצות ישראליות נוספות, כולל הועד הישראלי נגד הריסת בתים, מוסאוא, הטלויזיה החברתית, מחסום Watch (שהוא גם חבר בקואליצייה), המרכז לאינפורמציה אלטרנטיבית וזוכרות, CWP כתבה לקרן, וקראה לעם הנורווגי "להצטרף אלינו במאמצינו ולהפסיק להשקיע בכיבוש הישראלי של השטח הפלסטיני". המכתב האשים מספר חברות ישראליות ובינלאומיות ב"אספקת ציוד שעוצב במיוחד למטרת מעקב ודיכוי של האוכלוסייה הפלסטינית באמצעות הגבלות תנועה וענישה קולקטיבית". (ראו עוד בהמשך לניתוח מפורט יותר של קמפיין זה).
בפעילויות ה-BDS שלה, הקואליצייה משקפת את החרם הכללי נגד ישראל כפי שהוא מוגדר על ידי המנהיגים הפלסטינים של תנועת החרם העולמית. לדוגמא, ב-2010, CWP ערכה קמפיין למניעת חברותה של ישראל ב-OECD "בדיוק מכיוון שזה בלתי אפשרי להפריד את כלכלת הכיבוש – מרכיב נצלני שפועל בניגוד למשפט הבינלאומי – מהכלכלה הנורמטיבית של ישראל.
ההצדקה המוצהרת של הקואליצייה היא ש"תעשיית ההתנחלויות הרחבה יותר כוללת את נותני השירות והקמעונאים הישראלים הגדולים ביותר". חברות אלו מספקות "שירותים שווים בתוך הגבולות הרשמיים של ישראל ובשטחים הכבושים", אולם לכאורה "הם לא כוללים את התושבים הפלסטינים של הגדה המערבית". לפיכך, על פי משנתה של CWP, ישנה מדיניות של "לא רק…אפלייה שיטתית; אלו הם פנים של ההפרדה האתנית בין הפלסטינים והיהודים בגדה המערבית הכבושה".
מטרותיה האמיתיות של תנועת ה-BDS כוללות את ההמצאה של "זכויות הפליטים הפלסטינים לחזור לביתם ולרכושם" – כלומר מחיקת הריבונות היהודית בישראל. כפי שציינה הקבוצה הישראלית "החרם מבפנים", אשר חבריה כוללים פעילי מפתח של הקואליצייה, השתתפותה של קואליציית נשים לשלום בקמפיינים של BDS משרתת ככיסוי לטבע האמיתי של התנועה באמצעות סיוע ל"קמפיין הבינלאומי להגיב להאשמות של 'אנטישמיות' או ל"שלילת זכות הקיום של ישראל'".

להשאיר תגובה

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s