ביד חזקה ובזרוע נטויה

לקראת פלישת הפלשתינים לנמל התעופה בן-גוריון מחרתיים חייבת המשטרה להעניק שם למבצע, ובדרך כלל היא פונה למחשב הפולט כותרת מקרית. אך האירוע המתרגש ובא אינו צריך לשם מזדמן. ראוי לכנותו מבצע "ביד חזקה ובזרוע נטויה".

ההכנות אמש מבטיחות. במשטרה מבינים שנחוץ ביצוע עדין, תוך הימנעות מעימות במידת האפשר והפנמת הידיעה כי הפולשים הגיעו לאחר בדיקה ביטחונית ולפיכך אינם נושאים נשק על גופם, והם פלשתינים אזרחי מדינות ידידות ותומכיהם. הדיוקן הקולקטיבי שלהם מצביע על אב שנולד ברמאללה, אבל בנו בברלין.

רק שהתוצאה חייבת להיות מהירה וחד-משמעית. כאשר דוד בן-גוריון החליט ב-1962 להסגיר לארה"ב את המרגל הנמלט ד"ר רוברט סובלן, הוא הורה לאורזו ולשגרו מהארץ מייד בהגיעו, ולא הניח לו לתמרן בין זרועות הביורוקרטיה. בן-גוריון הוא המודל למה שחייב להתרחש מחרתיים בנמל התעופה בן-גוריון.

לבד מהכור הגרעיני בדימונה, נמל התעופה בלוד הוא הבטן הרכה של ישראל. אך האירוע בתחומו לא יתרחש בהפתעה. לפיכך האיש הבכיר שיטפל במטס חייב להפוך את לוד למטהו ולנהל משם את ההתמודדות עם הפולשים. לא להסתלק ולא להיעדר. כאשר ב-1972 נחת בנתב"ג מטוס סבנה החטוף, נטל משה דיין על עצמו את הטיפול הישיר בחילוץ נוסעיו. הוא הפך למפקד בשטח, וכך צריך גם הפעם – אם כי הסיכונים הנוכחיים פחותים באורח משמעותי.

אחד המתדרכים בשירות הפלשתינים נראה בטלוויזיה אומר כי הם יתנגדו לגירושם ומוכנים להיכלא עד שבועיים. אך חובה לגרשם מייד, וככל הניתן לא ע"י חברות התעופה שהביאו אותם לארץ בתום לב אלא דווקא במטוס ישראלי שיובילם למדינה אחרת. זאת כדי לחסוך את אי הנחת שיחושו חברות מסחריות רגילות, שנוסעיהן אינם מעוניינים למצוא עצמם באוויר עם עבריינים כפותים.

אירועי החודשים האחרונים אינם יד המקרה. הפלשתינים החליטו לפתוח במאבק פיזי – לפי שעה לא אלים – על מה שהם מכנים "זכות השיבה" לתיקון "אסון הנכבה". המהלך של ד"ר אחמד טיבי להכניס את הנכבה לספר החוקים הישראלי והפעילות הסורית ליד מג'דל שמס וליד הגדר בבילעין – אף שהתוואי תוקן לפי הוראות בג"ץ – והמשט שעלה לפי שעה על שרטון בנמל פיראוס ועכשיו הפלישה מן האוויר, הם קטעים החוברים יחדיו למחיקת קווי 67' מהמפה לטובת 47', ובעצם למחיקת כל גבולותיה של מדינת היהודים גם יחד.

גם בלוד חייבים יצחק אהרונוביץ ויוחנן דנינו לבנות חומת בלימה. שם, יותר מאשר בכל מקום, אי אפשר יהיה לעצום עין אפילו כלפי סדק דק. נחוצה בלימה מוחלטת, כשם המוצע למבצע: "ביד חזקה ובזרוע נטויה".

 

דן מרגלית: ישראל היום

3 תגובות בנושא “ביד חזקה ובזרוע נטויה

 1. מר מרגלית מתכוון לזה שלא יאפשרו לזה להתפתח למשהו, אלא להעלות על מטוס ישראלי ולהחזיר לאותה מדינה ממנה הם באו, ע"פ העיתונות צפויים להגיע בעיקר מארה"ב, ורוסיה, ומעט מאירופה וככול הנראה יודעים במי מדובר
  יד חזקה, לא בהכרח כוח. לפעול ומהר!

  אהבתי

 2. עצוב
  המטרה ברורה. לחשוף את ערוות ישראל למה שיותר אנשים ויש מה לחשוף לדאבון כולנו. המטרה לייצר בכל מקום שאפשר בכל העולם מה שיותר שונאי ישראל. וגם זה ממש זמין לדאבון לב כולנו. פעם במדינת ישראל היו מקבלים אותם בפרחים מאות חברי תנועות הנוער החברתיות של מה שהיה אז שמאל מתון, (באמת ? מי פירק את תנועות הנוער?). מאות שלטים באותיות קידוש לבנה "שיחות שלום מייד בלי תנאים מוקדמים". "הפסיקו כל אלימות", "הצלב האדום צריך לבקר את כל האסירים כולם משני הצדדים". על המקום היה מתארגן כנס "ספונטני" הקורא לשיחות שלום מידיות בלי תנאים מוקדמים, פטיציות לשיחות שלום מיידיות בכל הלשונות היו עוברות בין הבאים, חוברות בכל הלשונות על יהודי ארצות ערב היו מופצות. כמה אנשים חכמים, אם עוד יש כאלו, היו מארגנים את זה וניתן להצליח. אבל מי שישלח לשם רק את המשטרה, נועם ארנון ברוך מרזל, נוער הגבעות ועוד מחרחרי ריב ומדון עובד עבור שונאי ישראל. מי שבדיוק יקבל את פניהם, מי שידריך אותם, מי שיספר להם סיפורים הוא שיקבע את דעתם.

  אהבתי

 3. אני לא מסכים -אם אפשר לטפל באירוע הצפוי בשכל ובסובלנות אגב פעולות נגדיות מנומסות וניצול לצרכי הסברה זה היה יותר חכם ומועיל-נוקשות משחקת לידי הצד שכנגד

  אהבתי

להשאיר תגובה

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s