במאמר ארוך ומרתק שפורסם השבוע במגזין היוקרתי "ניו יורקר" מתאר הכתב ריאן ליזה כיצד ההתקוממויות בעולם הערבי

הזיזו את אובאמה מהמשבצת הריאליסטית שבה ישב ושיגרו אותו מהרצוי למצוי, שם הוא ניצב עתה, באמצע הדרך. ליזה מתאר את המעבר החד שעשה אובאמה, בהשפעת התנגדותו למלחמה בעיראק, מהשוליים השמאליים והאידיאליסטיים של מדיניות החוץ האמריקנית אל ההצהרה ההפוכה שנתן במערכת הבחירות לנשיאות, ועל פיה התמיכה בדמוקרטיה ובזכויות אדם מעבר לים מתחה את יכולותיה הצבאיות של אמריקה "עד לנקודת השבירה". כך התעלם אובאמה הריאליסט בשנתו הראשונה מהפרת זכויות אדם של המשטר בסין וכך הפגין קרירות כלפי "המהפכה הירוקה" שהתחוללה בטהרן, כשעדיין קיווה לנהל דיאלוג עם האייתוללות.

אף שכבר באוגוסט 2010 חזה הבית הלבן את אי השקט המתקרב בעולם הערבי, קצב האירועים ועוצמתם תפסו את אובאמה לא מוכן וחייבו אותו לגבש מדיניות חוץ אד-הוק שלעיתים קרובות נתפסה כמזגזגת. אחרי שנטש את חוסני מובארק לגורלו, לכאורה מתוך שיקול אינטרסנטי קר, הגיע אובאמה גם להתערבות צבאית בלוב, מקום נטול אינטרסים אמריקניים מיידיים, רק כדי "למנוע טבח עם", במה שנראה כניגוד מוחלט לעמדות שעימן הגיע לבית הלבן

חמי שלו: ישראל היום

2 תגובות בנושא “במאמר ארוך ומרתק שפורסם השבוע במגזין היוקרתי "ניו יורקר" מתאר הכתב ריאן ליזה כיצד ההתקוממויות בעולם הערבי

  1. מי עוד קיבל פרס נובל לשלום על החשבון, על סמך הבטחות שכול העולם רואה כיצד מולאו. ראה הבטחתו הרשלנית הלא אחראית הלא מבוססת וכך כמובן מופרת בעניין גואנטנמו. ראה תמרוניו מול הסנט והקונגרס. ראה נאומיו לעולם המוסלמי. ראה מערכת היחסים של ממשלו מול סוריה, חור נידח במזרח, מול המעצמה העולמית, בלבול סתירה עצמית דברי הבל. הבגידה במובראק, השתיקה הרועמת מול הדיכוי הברוטלי של מתנגדי העריצות השיעית באירן ומחד שתיקה עוד יותר רועמת מול דיכוי ברוטלי של השיעים בבחריין – הנה באות שם כנראה הוצאות להורג של שיעים. בלוב זה הולך להיות בזיון ארוך ארוך ארוך. ראה השנאה לארה"ב במצרים. ראה אפסות התגובה מול צפון קוריאה. ראה עליית כוחה של סין. ראה הבזיון ללא סוף באפגניסטאן. ייתכן שבא הערב על ארה"ב מאלף סיבות אבל מה שקורה במשמרת שלו בזמן שהוא אחראי יסמן אותו לדורות.

    אהבתי

  2. פשוט איש מבולבל. נטול חוט שדרה מוסרי אמיתי. מי קבוצת הייחוס שלו? להערכת מי הוא מצפה? השווה את ההומוגניות של בוש הבן וסביבותיו מיום היולדו עד הבחרו, לשפע מערכות הערכים המנוגדים, המבולבלים, הסותרים, השקריים והצבועים ברובם והיותר אמיתים ומוצקים שסבבו את אובמה מהוולדו עד הבחרו. מי הוא באמת? האם הוא יודע? יותר השפעות ולחצים פנימיים וחיצוניים מכל נשיא אחר שזכור לי. חצי שחור חצי לבן. מוסלמי מבית אביו. אך חסר אב אמיתי. אם מרחפת. השמאלנים באוניברסיאות הקיסוס. הכומר ג'ונס שונא יהודים ולבנים אוהד האיסלם הקלריקלי פשיסטי מול הלבנים כחולי הדם באוניברסיטה. מי הוא אובמה בתוך תוכו? יחיד מול המראה? מה הוא רואה שם? נוצרי? מוסלמי? הומני? בכלל מאמין? המשיכה לאיסלם של נעוריו כמין גן עדן מעורפל – עם או בלי בתולות. ראה ההשתחווות לשליט העריץ של ערב הסעודית. כנראה בעל כריזמה אדירה. מסובב במעריצים וממליכי מלכים (קומפלקס שמואל שאול) מעולה בעזרת הטלהפרומטר חלש בדיון ישיר. קומלפקס של מי שיחזיר את תפארת האיסלם או לפחות יסביר ללבנים מה זה איסלם אמיתי. חסר כל נסיון במשילות, לא משל אפילו לא במדינה. חסר נסיון בפוליטיקה האמריקאית לא הרשים איש כסנטור או קונגרסמן. אסון לעצמו לארה"ב לעולם וכנראה גם לישראל.

    אהבתי

להשאיר תגובה

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s