כשאנשי הרוח מאבדים את רוח הלחימה

 

הסופר ואיש הרוח עמוס עוז, שלח את ספרו בתרגום לערבית? למרוואן ברגותי (ראש הטנזים לשעבר) השפוט על רצח 5 ישראלים ואחראי לפיגועים רבים באנטיפאדת 2000  שבה נרצחו כ-2000 ישראלים, טרם התפרסמה תגובתו של עוז, דעה: על עוז להחזיר את פרס ישראל בקרוב או להסביר את פשר הקשר הלא מוסרי עם רוצח אזרחים בדם קר

 

 

עמוס עוז הוא מאבחן מעולה של כשלים מוסריים, אך בדרך המובילה מן הניתוח לעשייה הוא מאבד דבר מה מהותי – את רוח הלחימה. האירועים של הזמן האחרון סיפקו לכך המחשה בולטת. עם פתיחת המערכה נגד כוחות החיזבאללה בלבנון ביולי 2006 נמנה עוז עם אנשי הרוח אשר הביעו תמיכה בפעולה הישראלית. ברם, ההתכתשות הממושכת והעקובה מדם הייתה כנראה למעלה מכוחותיו. במסיבת עיתונאים שכינס ב־10 באוגוסט יחד עם הסופרים א”ב יהושע ודוד גרוסמן יצא בקריאה להפסקת אש מיידית. באותו אירוע דיבר בחריפות נגד “האיסלאם הרדיקלי והמיליטנטי”, שלאלימותו הרצחנית אין דבר וחצי דבר עם “הכיבוש, עוולותיו או ההתנחלויות” -אך קבע, באותה נשימה, שהשאיפה לנצח את ציר הרשע של איראן והחיזבאללה היא “יעד הזוי”. נאמן למרשם הפוליטי שבו צידד לכל אורך דרכו הציבורית, המליץ עוז “להתחיל דיון על כל הבעיות הפתוחות בין ישראל ללבנון”, משל יש בכוחם של דיבורים בלבד לפוגג את החשיכה.

חולשה זו מפחיתה במידה רבה מעוצמתו המוסרית של על מדרונות הר געש. לקריאה בספר נלווית התחושה שמבטו התכול והעז של הסופר מסוגל להבקיע מבעד לצעיפי האשליה ולראות את המציאות נכוחה, אך הוא אחוז פיק ברכיים; הוא אינו רוצה, או אינו מסוגל, להסיק את המסקנות המעשיות הנכונות מן הניתוח שהוא מציע.

באחת המסות בספר מציע לנו עוז לצייר לנו בדמיוננו כפר קטן למרגלות הר געש העומד להתפרץ. “הר הגעש רועד ומזדעזע כל הלילה, פולט עשן וגצים, נוהם ורוטן, וכפעם בפעם גם מגלגל אל הכפר סלעים לוהטים”. התיאור הזה, טוען עוז, הולם את מצבה של ישראל מאז הקמתה, אבל “הוא גם תמונת המצב האנושי באשר הוא. הלא כולנו, בכל מקום, חיים על צלע הר געש פעיל”. עוז מוסיף ומדמה את עצמו לסופר החי באותו כפר. בעיניו, יש לסופר הזה תפקיד ברור: לעצור את שפיכות הדמים, לייצב את מצבם של הפצועים ולסייע בריפוי הפצעים. אבל למקרא החיבור של עוז ניתן להתרשם כי הדימוי שבו הוא משתמש מוטעה ומטעה: החברה שבה הוא חי אינה כפר על מדרונות הר געש, אלא מחנה מוקף באויבים, והאסון שהוא מבקש למנוע לא ייגרם על ידי כוחות הטבע הנייטרליים, אלא בידי רוצחים חמושים וששים אלי קרב. במצב עניינים מסוג זה עומדת בפני הסופר, בדיוק כמו בפני אנשי הקהילה האחרים, דרך פעולה אחת ויחידה: להילחם.

אסף שגיב- אתר תכלת

10 תגובות בנושא “כשאנשי הרוח מאבדים את רוח הלחימה

 1. אף פעם לא הבנתי איך כותב בינוני ואפור כל כך קיבל הכרה רחבה כל כך. לא הבנתי על מה הפך המיסטר עוז לאיש רוח בעיני ציבור שלם.

  אחר כך הבנתי שהמנוף מגיע מחו"ל. גם הכסף.

  איש קטן עם אגו גדול וחשבון בנק ששהתרחב בעזרת לשונאי ישראל מעניק מתנה לרב מרצחים בתחפושת של לוחם חופש. אשקרה פורים.

  אהבתי

 2. רני, אתה מקרה אבוד.המשך לקשקש.מהיום והלאה לא אתייחס למלל הסתמי והחד גוני שלך. אתה מבחינתי …"ענזה, ולאוו טארת".

  אהבתי

 3. לדהימי העבד הנרצע.
  אני ? הצחקתני? אני כתבתי את מה שאתה חוזר עליו כתוכי לפני עידן ועידנים. צבועים שכמותכם, אורון, אבנרי וחבריהם ניצבים אתך ועם חבריך יום יום בכל מיני מחסומים וגדרות והפגנות. לי? אתה מספר על קפיטליזם? מתי היטחת אתה ודומך הדהימים השפוטים של האיסלמו-פשיזם את מה שאתה כותב כאן בפני אורון ואבנרי וחבריהם באחת מההפגנות המשותפות שלכם, על זה אני מדבר, על הצביעות הצדקנות העמדת הפנים של כל החבורה הזו הקרויה שמאל. שרגא בירן? עוד שמאלן היסטורי ידוע ומוכר. גם נזכיר את סורוס חלאת האדם הקאפו משתף הפעולה עם הנאצים גונב המיליארדים מהעולם השלישי שונה ישראל והציונות שתורם לקרן לישראל חדשה, ואת קרן פורד נציגת הפלוטוקראטיה האמריקאית וה CIA שגם היא תורמת כסף לקרן, שמאל? על מה אנחנו מדברים? קרן פורד? סורוס הנוכל?. הקשת המזרחית? משרתת נאמנה של הפרד ומשול כאילו יש הבדל בין ניצול אשכנזי למזרחי. כשלון מוחלט בכל מעשיה, ממשרתי הישראלי המקופח עברו במהירות האור לברלין, פריז, לונדון, ניו-יורק, לוס אנגלס ונדחו לאשפת ההיסטוריה על ידי רוב המזרחיים בישראל. שרידי הקשת משרתים כדהימים עלובי נפש את האיסלמו-פשיזם ואת האנטישמיות העולמית. אוסף של כשלונות ואפסים בכל אשר פנו. רשמת את כח לעובדים,הקשת המזרחית תנועת "מאבק" ,גרילה תרבות. כולם נתמכים ע"י ועד עובדי חברת חשמל ועד צ-י-ו-נ-י מובהק שבודאי לא מכחיש כמוך את קיום מדינת ישראל, תלמדו מהם, דהימים אומליים שכמותכם מוכי סינדרום שטוקהולם, איך מתייחסים לישראל ולציונות ! ותוך כך רוכשים מקום בפוליטיקה הישראלית. שם, יחד איתם לא תראו דגלי אש"פ, נראה מה יגיד ועד זה כשישמע את ההתחנפות שלך לאיסלמו-פשיזם. הגוף היחיד ברשימה שראוי לכבוד הנו "כח לעובדים" כל היתר בדיחה עלובה.
  אבל !!!! אתה ודומיך הדהימים השפוטים מלקקי הסוליה והעכוז של האיסלמופשיזם מסרבים למדוד את הצמרת המשחתת של הרש"פ ושל אש"פ ושל החמאס באותו אינדקס שבו אתה מודד את ישראל. שלא לדבר על גברת זועבי יורשת המיליונים בעלת האדמות והרכוש שמשחקת אותה סוציאליסטית רודפת צדק ואחריה כל המנהיגות של הפלשטינים, מקומיים כאחרים. נקווה שתלמדו דבר מה מעובדי חברת חשמל, נמל אשדוד ודומיהם, רק שלא ישמעו מה אתם מייחלים למדינת ישראל.

  אהבתי

 4. רני הזכיר שמות למעלה,וייחס אותם לשמאל. רני ,השמות שהזכרת שייכים לקפיטליזם הממלכתי.

  http://estys.wordpress.com/2009/02/07/%D7%94%D7%99%D7%A8%D7%95%D7%A7-%D7%A9%D7%9C%D7%A0%D7%95-%D7%94%D7%95%D7%90-%D7%90%D7%93%D7%95%D7%9D/

  לגבי אורון.הנה מה שהבאתי בעבר .

  תגובה מס' 7 ,אזרח.

  ציטוט:"אליעזר פישמן, שקנה נכסים בעבר בזול ,מכל הבא ליד, חייב לאורון את הפיכתו לאיל-הון. יש לאורון גם מניות יסוד בהפיכתו של עו"ד שרגא בירן לאיל-נדל"ן משגשג. אורון המשיך במהפכת ההפרטה בכל הצבעותיו על ענייני קרקעות הקיבוצים והמושבים בכנסת, והיחיד במפלגתו שקרא תיגר על כך היה הח"כ לשעבר אילן גילאון, שגם שילם את המחיר וסולק מהכנסת."

  ""חיים אורון, מרצ

  ראש מפלגת מרצ, חיים (ג'ומס) אורון, מתהדר ברשימת תורמים מרשימה, שבין היתר מפאר אותה שמו של אליעזר פישמן – האיש העשיר ביותר ברשימת התורמים למועמדי המפלגות.פישמן תרם לאורון 20 אלף שקל במרוץ לראשות המפלגה הקטנה. אגב, לא בטוח שהוא יצביע למרצ: תרומתו של הטייקון מבוססת על ידידות רבת שנים, מהתקופה שבה היה פישמן אחד מאנשי הפיננסים שעשו עסקים גדולים עם התנועה הקיבוצית – כשאורון היה גזבר התנועה.

  עוד תורם מפתיע לאורון הוא איש הפרסום משה תאומים. תאומים, מבעלי חברת הפרסום ויחסי הציבור גיתם, הוא מקורבו ואיש סודו של הנשיא שמעון פרס ומעולם לא זוהה עם מרצ. כיצד הצטלבו דרכיהם של מנהיג ה"שמאל" והפרסומאי הבורגני מרמת השרון? מקורבים מספרים שבתו של תאומים היא בת זוגו של בנו של אורון. כך נולדת מנהיגות.

  תורם נוסף לאורון, שהיה בעבר מזוהה מאוד עם מפלגת העבודה, הוא ד"ר נמרוד נוביק, שהיה יועצו של פרס בתפקידו כשר החוץ והיום נמנה עם צוות הניהול הבכיר של קבוצת מרחב, שבשליטת יוסי מימן.

  מלבד תאומים יש לצד אורון בכירים נוספים בענף הפרסום: שלמה אבנון, השותף במשרד שלמור אבנון עמיחי; יוני סער, בעלי חברת קידום המכירות פרומרקרט; ויו"ר ומנכ"ל מקאן אריקסון, אילן שילוח. שילוח, שמותר לנחש שלבו בצד המרכז שמאלי של המפה הפוליטית, לא התקשה לתרום גם למועמדת הימין המתוקשרת ציפי חוטובלי. גם בת זוגו של שילוח, שירה מרגלית, צירפה תרומה משלה לחוטובלי.

  אורון חזק גם בתחום ההיי טק, ובין התורמים שלו אפשר למצוא את יעקב בורק, מייסד קרן ההשקעות אברגרין, ואשתו נחמה – שתרמו ‭5,000‬ שקל למסע הבחירות שלו לראשות הממשלה. גם מקומו של היזם דני צידון, שההשתתף בתוכנית הריאליטי "הכרישים.,"‬ לא נעדר מהרשימה."

  שמאל? הצחקת.

  אהבתי

 5. מי עוסק ? כח לעובדים,הקשת המזרחית,תנועת "מאבק" ,גרילה תרבות,ורבים רבים אחרים הגרים בתל אביב ובשאר מקומות.
  מי אינו עוסק? חרדים,חרד"לים,מתנחלים,אנשי ימין ליכוד-עבודה-קדימה,הבית הלאומי ,וכד'.

  http://www.haokets.org/2005/03/11/%D7%92%D7%9D-%D7%94%D7%99%D7%95%D7%9D-%D7%94%D7%A4%D7%92%D7%A0%D7%94-%D7%A0%D7%92%D7%93-%D7%9E%D7%98%D7%A8%D7%95%D7%93%D7%9F/

  גם היום הפגנה נגד "מטרודן"
  מתיתיהו שמואלוף 11.03.05

  וועד עובדי חברת חשמל מזדהה עם מאבקם של נהגי מטרודן ויגיע להפגנה שיוזמת הקשת הדמוקרטית המזרחית מול בתיהם של יו"ר הדירקטוריון ומנכ"ל החברה. זה השבוע הרביעי שבו יעמדו יחד אנשי הקשת, נהגי מטרודן ונציגי ארגונים חברתיים מול בתיהם של יו"ר הדירקטוריון של החברה רן קרול ומנכ"ל החברה אילן קרני. נפגשים ביום שישי ה 11/3 בשעה 12:30 ברחוב הגדוד העברי 16, הרצלייה (כניסה מרחוב אלתרמן) ואומרים לא להפרת זכויות עובדים.

  אהבתי

 6. אזרח שמתפקד כאן כדמגוג דהימי, עבד נרצע בגפו ובנשמתו ובעצם הוויתו, בשלו. כעובדה הוא מבטל את קיום ישראל, כמצוות אדוניו ובעליו לפי כל הפותוות היצאות לבקרים בארצות ערב ומקבל את קיום כל מדינות ערב. מעולם איש לא שמע או ישמע מאדוניו ומממושכי החוטים של הדהימי מוכה סינדרום שטוקהולם שאין מדינות ערביות, הנה הזדמנות יביא הדהימי ציטטה אחת ממצרי אחד שמכחיש קיום מדינה מצרית, כנ"ל כל ארץ ערבית אחרת, ושלא יתחכם כדרך הדהימים וידבר על אוטופיות ערביות המבטיחות כליפות מבטלת מדינות. הגיון סביר של חושב חופשי יאמר שאם יש מדינות ערביות יש מדינת ישראל. אבל הדהימי העבד הנרצע אינו יודע בכלל חופש מהו. השמאל המגן על הפשיזם הפלסטיני הנו בראש וראשונה בין המטיפים בחו"ל לחיסול ישראל

  עוד שקר וכזב הוא קישור עסקי פלשטין בסיפור ההרס החברתי שנעשה על ידי שליחי הקלפטוקרטיה הישראלית. בדיקה של העובדות הקשות תראה שהעניין הפלשתיני שימש כיסוי ומחסה והסוואה למנצלים הכי גדולים. מתי היה ועד בעיתונים של אורי אבנרי ? בעיתון "הארץ"? כמי שניסה לתרום, רק אספר שברוב ארגוני השמאל תמצא עובדים מנוצלים, גם עובדי קבלן עושים עבודות משרד. בין ראשי מפרקי ההסתדרות הועדים הארציים והחוזים הקיבוציים, היו מר"ץ, יוסי שריד, שולה אלוני ובראשם חיים רמון וגזבר ההיסתדרות, שני לרמון וראש וראשון למפרקים היה אורון הוא ג'ומס שממשיך במלחמתו בעבודה מאורגנת ובצדק חברתי היום מעל דפי העתון של שוקן ושטרסלר. אורון הולך לפצל את השמאל ומי שמגבה אותו בכסף הם שליחי עשר המשפחות. בימי מפא"י לא היו עובדי קבלן כלל ! בקיבוץ של אורון יש שכירים? יש זרים? מה תנאי עבודתם? בימי מפא"י היה יותר: ועד עובדים, חוזה קיבוצי, שמונה שעות, חופשה, שבת, ביטוח רפואי, גימלה הגונה וכ"ו וכ"ו. היכן היו מפגיני בלעין כאשר נשחק מעמד העובד הסוציאלי? ככלל העניין הפלשתיני שימש כאופיום לסמם את מחפשי התיקונים לחברה הישראלית. קודם נביא שלום ואח"כ נדאג למשכורת מינימום, אין שלום ואין משכורת מינימום. מי במדינת תל-אביב עוסק, לא כביקור תעלול, בנהגי חברת התחבורה בבאר שבע?

  אהבתי

 7. אבי,את צודק.
  בסופו של דבר,לאחר שמר סגרון יסיים להלחם נגד החתירה המדומיינת הנעשית נגד ה-מ-ד-י-נ-ה (מי זו ?יש יצור חי כזה? ) הוא יגלה שבגלל ההרס החברתי-כלכלי שהוא לא נלחם נגדו,לא נשארה לו חברה (מדינה) בכלל.

  אהבתי

להשאיר תגובה

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s