למה הקרן

 החדשה לישראל, בניגוד לרושם שאפשר לקבל, איננה עמותה ישראלית אלא חברה אמריקנית. מי שעושה עבורה את העבודה בישראל הוא שתי"ל. שני צדדים יש לו, לגוף הזה. האחד, חברתי. השני, פוליטי שמאלי קיצוני. אולי בגלל הוותק, אולי בגלל היקף הפעילות הרחב שלו, הצליח הארגון לקנות לעצמו מקום של כבוד בכנסת ובמסדרונות הממשל הישראלי. מזה שנים מוזמנים אנשיו לייעץ ולהשמיע תובנות מעמדת המומחה במאות ישיבות של ועדות שונות בפרלמנט שלנו. מנושאי בניה בעיר עכו, דרך אכיפת החוק על הבדואים ועד לתכנית ויסקונסין.

דווקא על הרקע הזה, מעניין לגלות שגם שתי"ל איננו רשום בשום מקום כגוף ישראלי. לא עמותה, לא קרן,  לא חברה. כלום. יד ארוכה של הקרן החדשה, שמעורבת עד צוואר בנעשה בחברה הישראלית ופועלת לשינויה, כפי שהיא מצהירה, רק בלי החובה לדווח למישהו מה עושה היד הזו, מהיכן היא מקבלת את הכסף ולאן היא מעבירה אותו. מנכ"לית שתי"ל, רונית הד, טענה באזניי בשבוע שעבר כי הגוף שהיא מנהלת הוא הכי שקוף שיש. כשבקשתי לדעת איפה אפשר ללמוד עליו משהו שלחה אותי אל מעבר לים, מקום מושבה של הקרן האם. אם לפחות הקרן, שאחרי דו"ח "אם תרצו" בפרשת גולדסטון נדמה שאין עוד צורך להציג אותה, היתה מפוקחת על ידי גורם כלשהו בישראל, ניחא. אלא שכמו שתי"ל, כך גם הקרן החדשה, שטביעות אצבעותיה נמצאות בכל פינה בארצנו הקטנטונת, לא יושבת איתנו כאן. הקרן, כאמור,  היא חברה אמריקאית, הרשומה בקליפורניה ויושבת בוושינגטון. 

בשנות השמונים של המאה שעברה רשמה החברה האמריקנית הזו שתי עמותות בישראל. האחת, נושאת את שמה של הקרן. האחרת, את זה של שתי"ל. כמה שנים פעלו העמותות הללו, תחת השקיפות שאותה מחייב החוק הישראלי, עד שנמאס להן. בתחילת 1995 פנה עו"ד אופיר כץ, פרקליט החברה האמריקנית, לרשם העמותות וביקש למחוק את העמותות בישראל. "מרשתנו, ניו ישראל פאנד, חברה נכרית הרשומה בישראל", כתב, "יזמה בשעתו הקמת ורישום שתי העמותות שבנדון…בפועל לא קיימו העמותות הנ"ל ואין הן מקיימות גם עתה כל פעילות שהיא. כל הפעילויות שיועדו לעמותות אלו נעשו, בסופו של דבר, ישירות על ידי מרשתנו ואין כל צורך או הצדקה לקיומן ולרישומן של העמותות". מאז, מזה כ- 16 שנה, רשומה הקרן בישראל כחברה זרה ומפעילה מטעמה את שתי"ל, שכאמור הוא שם של מותג בלבד, לא של גוף משפטי שמישהו יכול לבקר.

כשהחל המאבק של ארגוני הקרן החדשה לישראל נגד היוזמה להקמת ועדת חקירה פרלמנטרית, שתבדוק מי עומד מאחורי מימון הגופים שעושים דה לגיטימציה לצה"ל, הסבירו חסידי הקרן כי החקירה מיותרת.  אין צורך בשום ועדת חקירה, הסבירו, הכל אצלנו שקוף. כעת מתברר ששום דבר לא שקוף. לפחות לא כאן. שני הארגונים הללו, שמניעים עשרות ארגונים ומהלכים פוליטיים בכל הרמות, מנוהלים מעבר לים בלי שהם חייבים דיווח לאיש. לרשויות בישראל אין שום אפשרות לבדוק מי תורם להן, מהיכן מגיע הכסף ולאן הוא הולך.

לפני שלוש שנים פנה שתי"ל אל ארגון האומות המאוחדות וביקש להצטרף כיועץ למועצה הכלכלית חברתית של האו"ם. מסמכי בקשת ההצטרפות מלמדים שלא רק שמדובר בארגון שאיננו ישראלי כלל ועיקר, אלא שאת פעולותיו כאן לשינוי החברה הישראלית מממנות, בין השאר,  מדינות אירופה. כך, לדוגמא, בשנת 2007, השנה שבה הונפק המסמך, מוזכרים האיחוד האירופי, ממשלת שוויץ וממשלת הולנד כמי שתרמו לשתי"ל מיליוני שקלים.

ספק רב כמה פוליטיקאים, שראו בשתי"ל ובאנשיה גורם לגיטימי ורצוי בפעילות הפרלמנטרית והציבורית שלנו, יודעים בכלל שמדובר בשלוחה של ארגון זר, שאין לו עוגן ממשי בארץ, ובארגון שאיש לא יכול לדרוש ממנו דין וחשבון.

בין אם תוקם ועדת החקירה הפרלמנטרית למימון הארגונים ובין אם לאו, יש תנאי אחד שעליו מדינת ישראל הריבונית לא יכולה לוותר. מי שרוצה להשפיע על הנעשה במערכת המשפט, בחברה, בפוליטיקה ובמדיניות החוץ של ישראל, מוזמן לעשות את זה. זה חלק מהמשחק הדמוקרטי. אבל את המשחק הזה צריך לשחק כאן. תחת עינינו הפקוחות. לא בקליפורניה. לא במימון ממשלות זרות.

 קלמן ליבסקינד  מעריב

ציורים מוטי סגרון 

10 תגובות בנושא “למה הקרן

 1. הקרן לישראל חדשה בשמה הלועזי,יתכן שאיננה עוברת "במפורש" על החוק ,כי הקרן רשומה כעמותה לא בארץ ישראל, אלא בחו"ל אינני משפטן אולי ככה חומקת הקרן מחקירה של רשויות המס או רשויות החוק האחרות.
  חוק נגד מצב לא סביר שכזה, מקווה שיחוקק בכנסת בקרוב

  אהבתי

 2. הכסף מגיע מהממשלות של הולנד ושוויץ שנשלטות כרגע ע"י מפלגות ימניות שלא אוהדות מוסלמים.

  אהבתי

 3. מר סגרון,איני נמנה על אנשי הקרן.יש לי חברים טובים הפועלים דרך שתי"ל.מכיר רבים מהאנשים העובדים עם הקרן,ולא מצאתי אחד מהם הרוצה ברעת החברה הישראלית.להיפך, הפעולות שאותם אנשים מבצעים דרך הקרן מראות את הצד היפה של ישראל לעולם.למעשה, הקרן מקהה את הדה לגיטימציה הפושה בעולם נגד ישראל.לכן מי שיוצא נגד הקרן ופעולותיה יורה לעצמו ברגל.

  אהבתי

 4. אבל הממשלות של הולנד ושוויץ הן ימניות. חוץ מזה, מה כבר ההבדל בין תרומות לגופים ימנים כמו התרומה מהאנטישמי ג'ון הייגי ל"אם תרצו" לבין תרומות לארגונים שמאלנים ממשלות אוהבות יהודים שהן אפילו שייכות לאגף הימני הפוליטי כמו הממשלות של שוויץ והולנד? למה מהולנד אסור ומהייגי האנטישמי מותר?

  אהבתי

להשאיר תגובה

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s