הפוליטיקה של הזהויות

המזרח התיכון הוא אולי כר הפעולה הפורה ביותר לזהויות אנטגוניסטיות. האיסלאם הרדיקלי, שהִכה שורשים באיראן, בדרום לבנון, בעזה ובסודאן, הוא דוגמה מובהקת לזהות כזו. אף שמלחמתו במערב ובבעלי בריתו החלה לצבור תאוצה רק בעת האחרונה, היא יונקת את השראתה מן המסורת הג'יהאדיסטית, שראשיתה עוד בנביא מוחמד. כפי שמסביר המזרחן עמנואל סיון:

ייתכן שהתרומה העיקרית של הג'יהאד מצויה בדיכוטומיה שהוא יוצר בין המוסלמים לבין כל הקבוצות החיצוניות, המורכבות מכופרים, שהן רעות מיסודן; אין אפשרות לדרגות בעניין הזה (מלבד עובדי האלילים הנחשבים לרעים ביותר מבין כל הכופרים). "כל הכופרים מהווים חבורה אחת", אומר החדית' (מסורת שבעל פה). לכן דו־קיום לאורך זמן בהחלט אינו אופציה פוליטית הנמצאת בתוך תחום המתקבל על הדעת. אם נכונה טענתו של אוגוסט ניטשקה ש"קבוצות ניתן להבין בבהירות הגדולה ביותר כאשר נשאל: כיצד מביטה הקבוצה באויבה?", אזי יש בידינו מפתח למרכיב מרכזי בתפיסת העולם האיסלאמית.11
מובן שהלך הרוח הג'יהאדי הוא רק אחד הגורמים שהפכו את המזרח התיכון לאזור אסון. עוינותו של העולם הערבי למערב ניזונה משלל מצוקות, ובעיקר מתחושת התסכול שהוליד המפגש עם המודרניות. עם זאת, ברי שנמענהּ העיקרי של אותה עוינות הוא ישראל. קשה להפריז בעוצמתה של שנאה זו או בהיקף השפעתה; היא מלכדת בני דורות שונים, דתיים וחילונים, לאומנים ואנשי שמאל, אינטלקטואלים ופלאחים. לדברי חוקר המזרח התיכון פואד עג'מי, האיבה כלפי "האויב הציוני" היא "האמת האחת שאי־אפשר לסחור בה ולא לבגוד בה, הדרך הבטוחה האחת לשוב אל הנאמנויות הישנות… המקדש הפנימי שיישאר טהור ללא רבב".12 העיתונאי העיראקי נג'ם ואלי, ששם נפשו בכפו וביקר בישראל ב־2007, מדגיש כי "פלסטין היא הנושא העיקרי בחברות דוברות הערבית, נושא שהפך למעין אגדה, מהות החלום הערבי האבוד". הוא נזכר בסיסמאות שאליהן נחשף כבר בימי ילדותו, "על כך שאין חיים ללא פלסטין ואין שלום אלא לאחר שיוחזר כל שעל בה, שלא ישכון שלום אלא לאחר שחרור כיפת הסלע מידי 'החלאה הציונית', שלא חשוב כמה אנשים נצטרך להעלות קרבן, גם אם ירבו ממספר האנשים שעקר הצבא הישראלי מן הכפרים שחיו בהם דורי דורות, העיקר הוא להגשים את החלום בסופו של דבר".13 ואלי מוסיף ומדגיש את ממדי האובססיה:
הרטוריקה הזאת מתיימרת להיות מהפכנית ומבקשת לגייס את ההמונים להאמין כי אין פתרון לסכסוך על פלסטין זולת השימוש בכוח הזרוע. רבים מאתנו מכירים אותה מן הילדות, אפילו משיעורי הלשון הערבית שעסקו בלימוד כתיבה נכונה. כאשר היה מורה מבקש מתלמידיו לכתוב משהו על חופשת הקיץ, היה ברור שכותבים על פלסטין. למשל: "כאשר ישבתי בבית הקפה עם סבא שלי ראיתי לפתע קבצנית הנכנסת עם בתה. שאלתי את סבא שלי מדוע מקבצת האישה נדבות והוא השיב: משום שהיא פליטה פלסטינית שהאויבים הציונים עקרו מארצה". או תלמיד הפותח ואומר: "ואשר לפלסטין…". כל דבר מגיע לפלסטין. דיקטטור השולט כל חייו, עוצר אנשים והורג אותם כאוות נפשו בשם פלסטין, קצין המתעלל בחייל ביחידתו, מתבטא כלפיו בבוז בשם פלסטין, דיקטטור הפותח במלחמות רבות, עושה זאת בשם פלסטין… שימוש היתר הזה מעטר את מרבית מדורי התרבות בעיתונים היומיים ובכתבי העת שלנו. משכיל המתנגד לפעולות ההתאבדות וקורא לשלום מואשם בכניעה. משכיל המבקר בישראל מואשם בשיתוף פעולה.

אסף שגיב- אתר תכלת

10 תגובות בנושא “הפוליטיקה של הזהויות

 1. אכן אני משחק בתוך הדימוקרטיה הישראלית פונה לעם ישראל מתוכו מנסה להבין את פחדיו ומצוקתו ולהגן על עקרונותיו ועל החופש שלו בעצמו מתוכו ובתוכו. ואזרח הנו סוכן זר של כוח זר, חיצוני, אטום, אנטי הומני, אנטי פמיניסטי, האמפריאליזם האיסלמי הכובש, הפשיסטי, קלריקלי, קסנופובי רצחני. ראה מה אמרו אדוארד סעיד, בבה חומי, לנין, סטאלין, מאו, פידל קאסטרו צה גווארה וצומסקי על סוכנים של אימפריאלזם זר הפועלים בשמו נגד עמם שלהם אחרי שהעם בכוחו הדימוקרטי הקיא וזרק אותם מתוכו.
  מתי, היכן, באיזה מקום הסוכן הזר גינה את הקשר המהותי הכוללני ההיסטורי האישי-אינטימי בין הלאומיות האיסלמית-ערבית ובין עשרות נציגים שלה לבין הנציזם האירופאי בכל צורותיו ונציגיו מיום הולדת התנועות הרצחניות הללו עד לימים אלו. הוא נטפל בשיטה גזענית למעשה שולי, טיפה בים של הציונות מול האוקינוס האדיר של קשרי הלאומיות הערבית איסלמית והנציזם. מתי אתה או מי מחבריך דיבר נגד הצפת העולם הערבי מוסלמי בכתבי היטלר?

  עוד דוגמה לעמיל דמגוג. הוא מזהיר את ישראל מקשר עם הנצרות. על הילריון קפוצי הנואף מבריח הנשק משרת הרצחנות המוסלמית ערבית שמעת? ולא שמעת על ג'ורג חבש הנוצרי הרוצח הטרוריסט ועל עזמי בשראה הנוצרי ועל הכנסיה ההאנגליקאנית אפיסקופלית שונאת ישראל וכל הכמרים מכל סיעות הנצרות הערבית המטיפים נגד ישראל בירושלים ובית לחם. על ארכיבישוף טוטו מדרא"פ שונא ישראל לא שמעת? אתה באמת חושב שכולם מטומטמים. על כל כומר נוצרי האומר מילה טובה על ישראל אביא לך עשרה כמרים נוצריים, גם ובייחוד דוברי ערבית שונאי ישראל מאין כמותם. אתה טוען שהמוסלמים ישנאו את היהודים בגלל שהם חוברים לנוצרים? בכל העולם יש יותר כמרים נוצריים שחברו בכל דרך לאיסלם ולערבים שונאי ישראל. לערבים ולמוסלמים מותר רצוי חביב ומוצדק להעזר בכאלו כמו הילריון קפוצי הנואף מבריח הנשק והיהודים צריכים להזהר מאיזה כומר שאמר מילים טובות על ישראל. תגיד עמיל אתה באמת חושב שכולם מטומטמים?

  אהבתי

 2. רני,צר לי.
  כ"עמיל",איני מקבל את מה שכתבת.
  נראה לי שזו ה"מצלחה" שלך כ"עמיל" ימני קיצוני ,להלבין את הקלון הימני של הבאת נאצים לישראל.

  אהבתי

 3. לא ניתן לעבור בשתיקה.
  אכן סוכן.
  נאצי ביקר בישראל? ובגלל זה הערבים שונאים את ישראל? נאצי תומך בישראל ובגלל זה הערבים שונאים את ישראל. מ-ד-ה-י-ם
  בכל ארצות ערב והאיסלם מוכרים ספרות נאצית בכל פינת רחוב. היטלר הנו גיבור מוערץ בכל ארצות האיסלם מאז 1935. ראה את המופתי הירושלמי. נאצים מצאו ומוצאים מקלט בארצות ערב עד היום. הנציזם זוכה להערצה גלויה בתוך העולם הערבי מוסלמי ממרוקו עד אינדונזיה.
  נכון, פעם אינטלקטואלים מוסלמים במגע עם אירופאים נהגו לפלוט כמה מילים צבועות בגנות הנאצים. גם היום, כיום, השבוע ערבי מוסלמי: מי שברחובו בביתו בבית ספרו ספרות נאצית, כמו בתורכיה סוריה ומצרים מכנה את ישראל לאוזני האירופאים בכינוי נאצית פשיסטית. אבל גם מס שפתיים זה הולך ונחלש וראה את התזה לדוקטורט של מכחיש השואה נשיא פלשתין היושב ברמאללה. היום הקשר האדום שחור ירוק: שמאל מוטרף, ניאו נאצים מסובבי שכל ומוסלמיים קנאיים אומר דברו בכל העולם כנגד היהודים וישראל חד חלק וברור: מוות ליהודים מוות לישראל. והסוכן מול מאות מפגינים וכסף זורם לכל הכיוונים מסעודיה ומדינות נמפרץ מצא ומצטט נוצרי שונא יהודים אחד. אכן סוכן נאמן.

  אהבתי

 4. הרגעו.
  בסגנון המזרח, ואנחנו במזרח אזרח הנו "עמיל" סוכן. הוא מקדם את מה שהוא מקדם ואינו מחוייב לאמת עובדתית.
  קודם כל כבודו של טולדנו במקומו, זו דעתו ולדאבון לב דעת מיעוט. לפינו עולם איסלמי דינמי. הכוחות החילוניים: ממערביות "סתם", לבעאתיזם, ליברליזם, קומוניזם נחלשו ועלה כוח האיסלם המאחד. יותר ויותר עמים וקבוצות מקבלים את אחדות האיסלם. תזוזת תורכיה אל האיסלם שאין בינה ובין ישראל כמעט ולא כלום ותוצאה: סולידריות עזה תורכיה, הן רק ההוכחה ניצחת אחת שדעת טולדנו היא דעת מיעוט ואזרח הנו סוכן. תקשורת מודרנית נתמכת במיליארדים של כספי נפט איחדה ומאחדת יום יום שעה שעה בין המוסלמים ובודאי בין הערבים המוסלמים ומקצינה אותם. ראה את גורל הנוצרים בעירק, סוריה, לבנון, רצועת עזה ומצרים מה איחד תנועת השמדת עם זו? מה שבין היתר מחבר את גורל הנוצרים הנו אובדן מנגנוני הקשר החילוניים, של בני אדם כמו: ליברליזם, קומוניזם, באעטיזם ועלית האיסלם המותירה אותם בחוץ. המקום היחיד בעולם בו יש עוד סוכנים רפי שכל: "יהודים ערביים" הנו ישראל. ראה גורל הנוצרים הערביים בעירק, סוריה, לבנון ומצרים. איזה בדיחה טרגית.
  שמעתם לאחרונה על עזמי בשארה ? למסר החילוני שלו אין היום קונה. הח"כ הנוצרי בלבנון שמבקש לחוקק חוק נגד מכירת אדמה נוצרית למוסלמים, כמובן במסווה של מילים יפות, אינו מושפע מהמחסומים בשומרון ולא מהירי בגבול עזה.

  בדווים, שוב הסוכן אמר את דברו המעוקם. כיום בכל המזרח התיכון הבדווים עברו הקצנה דתית, מלוב עד סיני ועד מדבריות עירק. אין ספק בכך ותקשורת ההמונים מקרמת זו. כך בנגב אצל מי שמזינים חשמל ישראלי לTV המשדר שנאת עולם לכל הכופרים.

  ניתן עוד לדון במוסלמים וסוכניהם אבל זה רק טוק בק.

  אהבתי

 5. הימין המשיחי ההזוי חובר לימין הקיצוני העולמי האוחז בעמדות נאציות.
  דוגמת שטראכה הנאצי שבא לכאן כאורח הימין הישראלי.

  http://derstandard.at/2744508

  כל זה רק כדי לנגח את המוסלמים.עידו,הכנס לך לראש.אתה במזרח התיכון.לא באירופה,ולא באמריקה הצפונית.אלה השכנים שלך,וכדאי לך ללמוד להסתדר איתם.הפעולות הקיצוניות שאתה עושה נגד הערבים שבתוך ישראל,ונגד הפלסטינים שתחת שלטונך,רק מביאות לדרדור הסכסוך לכיוון הדתי.עצם החבירה לנוצרים הקיצונים,מוכיחה למוסלמים את הכתוב בקוראן: "הוי המאמינים. אל תקחו לכם את היהודים ואת והנוצרים לבעלי ברית. בעלי ברית הם זה לזה."

  אהבתי

 6. עידו,השתגעת.הלכת למחוזות ולאנשים הזויים ביותר .האיש הטוב? ראה מה אומר האיש ה"טוב" על היהדות והיהודים.
  כל השומע,תצילנה אוזניו.
  האיש ה"טוב" מציע ליהודים לוותר על ירושלים.לטענתו,ירושלים אינה שייכת ליהודים.

  What about the Jews?

  עידו, Stop Sending Me Ignorant, Anti-Israel Englishman’s Anti-Islam Videos

  Pat Condell, Jew-Hater: Stop Sending Me Ignorant, Anti-Israel Englishman’s Anti-Islam Videos

  By Debbie Schlussel
  Many readers over the last couple of years have been sending me videos of Englishman Pat Condell. Please stop. I have never posted Mr. Condell’s work on Islam, which you’d think I agree with. I do. But here’s why I won’t glorify the work of Condell by posting it to my readers:
  Pat Condell is no more than a more affable version of Christopher Hitchens. Like Hitchens, he hates all religions and sees them as morally equivalent to Islam. He’s said exactly that. And, more important, Condell is anti-Israel, virulently so. He’s among the many anti-Semites who claim they “love the Jews” but want Jews out of Israel. Americans fall in love with anyone with an English accent, no matter how backward his information is, and Pat Condell is Exhibit A of that. His sophistries about Jews, Israel, and Jerusalem are telling in their ignorance.

  Pat Condell
  In a monologue video on the Jews, Condell starts out with the phony premise that he loves the Jews. But then he does a bait-and-switch that shows he actually HATES them as much as the Muslims do. Condell says that the Jews have as much right to Germany as they do Israel. He says there has never been a Jewish presence in Jerusalem and that it has always been a Muslim Arab city

  אהבתי

 7. הסכסוך הפך דתי יותר ויותר ,כאשר ישראל הכבידה את עולה על הסובבים אותה ועל אלה שבתוכה.
  קח לדוגמא את הבדווים.
  לא זכור לי בעבר בדווים עם זקנים עבותים הכורעים ברך ומתפללים בכבישים,בדרכי העפר ובמסגדים.בעקבות היד הקשה של ישראל נגד הבדווים ורמיסתם עד עפר,נכנסה התנועה האסלמית הפלג הצפוני לתוך הוואקום שהשאירו הישראלים ,והתוצאה ,בהתאם.יותר ויותר בדווים דתיים.

  ראה בוידאו הבא.בעקבות הקנאות המשיחית היהודית והפולשנית לתוך האיזורים המיושבים בפלסטינים,לקיחת האדמות ,וכל הפעולות השליליות שהביאו לגטואים פלסטיניים בגדה,אלה מתפללים לאלוהים,ואלה מתפללים לאללה.נראה בסופו של דבר,לאחר גוג ומגוג, איזה אלוהים ינצח.

  אהבתי

 8. הסכסוך כאן בא"י תמיד היה דתי ולאומני והיום על אחת כמה וכמה
  עם ההקצנה הרצחנית שחובקת עולם של האסלם הקיצוני

  וחוסר הבנה של המנהיגות הישראלית שזה סכסוך לא על גבולות 67
  אלא על הכול,
  אין לאף מנהיג ערבי שום יכולת להתפשר על פחות מהכול.
  נקודה
  סכסוך לא פתיר דעה אישית בגלל הסיבות הנ"ל

  אהבתי

 9. כמה בנאלי וילדותי.כיאלה לאחד שגדל לראות בערבים ובמוסלמים יחידה אחת ,נבערת וקיצונית.

  http://www.meisai.org.il/content/view/60/

  ציטוט של אהוד טולידנו.

  "התשובה באה מאוניברסיטת תל אביב: "קברניטים בחברות מוסלמיות אינם מריונטות של הנביא", כתב אהוד טולידנו. הוא רואה גם את מנהיגי ערב כאנשים הפועלים על פי שיקולים רבים, בהם פוליטיים, כלכליים, חברתיים, פסיכולוגיים, אישיים, ותרבותיים – לרבות האמונה הדתית.

  הרושם הוא שיש גם לא מעט פוליטיקה פנימית בוויכוח הזה, זר יתקשה לפענחה. טולידנו כתב: "הקבוצה המתעקשת על עליונות ההסברים הטקסטואליים-תרבותיים הנעוצים במסורות עתיקות-יומין היא זו המעוניינת להנציח את מעמדה כפרשנית הלגיטימית, האותנטית והיחידה של כל מה שהוא ערבי או מוסלמי. היא זו שאינה פתוחה להלכי הרוח המחקריים ברבע המאה האחרונה; ולדאבוני, היא זו שממשיכה להלעיט ציבור חרד וצמא-פרשנות בהסברים מקודדי מלות מפתח מאיימות, שרק מעצימות את החרדה ואינן משפרות את איכות קבלת ההחלטות בענייני המזרח התיכון בארצנו".

  אהבתי

להשאיר תגובה

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s