אין מלחמה אין שלום

 
אם נשיא ארה"ב, ברק אובמה, לא יהיה נחוש יותר בניסיונותיו להשכין שלום במזרח התיכון, אנחנו עלולים להיות עדים לאחת המלחמות ההרסניות ביותר בשנה הקרובה, כך טוען המגזין "אקונומיסט" בכתבת השער שלו השבוע."אין מלחמה, אין שלום, זהו המצב הרגיל ביחסים בין ישראל לבין שכנותיה במזרח התיכון. אולם בכל פעם שניסיון לשלום ערבי-ישראלי במזרח התיכון נכשל, כפי שקרה לברק אובמה זמן קצר לפני חג המולד, השלום נהפך לפגיע יותר וסכנת המלחמה מתגברת", נכתב ב"אקונומיסט". "למרבה הצער, זוהי סיבה טובה להאמין שאם לא תינקט פעולה נחושה לתיקון המצב, ב-2011 תתרחש המלחמה ההרסנית ביותר שידענו זה שנים רבות".לפי המגזין, אחת הסיבות העיקריות שעלולה לעורר מלחמה טמונה ברצונה העז של איראן להתחמש בנשק גרעיני בכל מחיר, ומנגד רצונה של ישראל לעצור את איראן בכל מחיר. בנוסף, מציין "אקונומיסט" את השלכותיו של הקונפליקט הלא פתור בין ישראל לחיזבאללה. מלחמה זו לא תהיה דומה להתנגשויות הקודמות בין ישראל לשכנותיה, אלא בקנה מידה גדול הרבה יותר, צופה "אקונומיסט"."אם אובמה יגיע, כמו קודמיו, למסקנה שתהליך השלום הוא הסחת דעת סיזיפית, ויוותר עליו, זו תהיה טעות חמורה שתפגע בארה"ב ובישראל כמו גם בפלסטינים", נכתב במגזין. במקום לוותר, על אובמה לשנות את הזווית שלו ולעבור משיחות ישירות להסדר בתמיכה בינלאומית שיפעיל לחץ על שני הצדדים, מייעץ "אקונומיסט" לנשיא האמריקאי. "אובמה הוכיח במאבקים שונים, כמו הרפורמה במערכת הבריאות ואמנת הגרעין START עם רוסיה, שהוא יודע להיות עקשן. הוא צריך להתעקש גם במקרה של הפלסטינים".

 

מאמר המערכת של האקונימיסט הוא חשוב, כיוון שהוא מתאר את נקודת מבט של אליטות רבות באירופה ביחס למזה"ת.

אלא שתפיסה זו שגויה ב-2 נקודות מהותיות,

ראשית,מבחינה היסטורית יחסי ישראל והפלסטינים המתיחות עם חמאס וחזבאללה התנהלו בשני מישורים נפרדים.

באפריל 1996 בעוד ר"מ דאז שמעון פרס נשא ונתן עם הפלסטינים הידרדר המצב בגבול עם לבנון, וישראל נאלצה לצאת למבצע ענבי זעם נגד החזבאללה.

גם ב-2008 בשעה שאולמרט היה נתון בעיצומו של מו"מ עם הפלסטינים ועם הסורים (בתיווך טורקי) היתה עליה בירי הרקטות מצד ארגוני הטרור בעזה שהובילה לעופרת יצוקה.

מעולם לא היתה הקבלה בין הדיפלומטיה הישראלית פלסטינית לבין המצב הבטחוני, התפיסה האירנית הפוכה מזו של האקונימיסט והיא אומרת כך:ככל שהמו"מ ביננו לבין הפלסטינים מתקדם כך הטרור יגבר בצפון ובדרום.הפתרון שמציע העיתון מנותק מהמציאות לא פחות מהפרשנות שלו.

השבועון מציע הסדר כפוי גם אם הדבר ישאיר את ישראל במצב פגיע לנוכח הסכנה האירנית שלא היתה קיימת בשנת 2000

 

 

תגובה אחת בנושא “אין מלחמה אין שלום

  1. עלית על נקודה חשובה ביותר. מלחמה כוללת או שלום חוזי מלא מעוררים מרבצם כוחות נגד ,זעזועים וסכנות בל ישוערו לשלום המשטר הפנימי. האזור שלנו בנוי מטיבו על היעדר הכרעה, דיבור בכפל לשון ויותר, השלמה בדיבד עם מה שלא מסכימים להשלים אתו במוצהר וכיו"ב מאפיינים שזרים לתפיסה הדו מימדית במערב. לד"ר גיא בכור יש בהקשר לכך הבחנה נכונה. הסכם במזרח התיכון משקף מציאות ולא יוצר אותה ולכן הוא פעמים רבות מיותר.

    אהבתי

להשאיר תגובה

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s